
—Spielfeld-Straß—Bad Radkersburg—Gornja Radgona—Ljutomer— [1890]
Uradna otvoritev
16.10. 1890
Some description text for this item
Dolžina proge
[AT]: 33 km |
[AT+SI]: ca. 5 km |
[SI]: 23 km
Some description text for this item
Subtitle
56 km
Some description text for this item
Po koncu prve svetovne vojne in ustanovitvi tako Kraljevine Jugoslavije kot Republike Avstrije je bil Ljutomer za nekaj časa odrezan od drugih delov države. Po dostopnih podatkih je potniški železniški promet po prvi svetovni vojni iz Maribora v Ljutomer vozil prek Špilja in Radgone in se na ozemlju Avstrije ni ustavljal. Leta 1924 je bila potem zgrajena proga —Ormož—Ljutomer—Murska Sobota— in tako vzpostavila prometnega križ z Radgonsko progo. Tudi to je bil verjetno razlog, da je bila ta proga ena glavnih logističnih poti v drugi svetovni vojni.
Manjkajoči člen na tej progi je most čez reko Muro oz. odsek —Gornja Radgona—Bad Radkersburg—, na meji med obema državama, ki ga je nemška vojska minirala ob koncu druge svetovne vojne, pred 75. leti, 17. aprila 1945.
Dolžina proge v Avstriji med Špiljami in avstrijsko Radgono (nem. Bad Radkersburg) je 33 kilometrov. Dolžina proge v Sloveniji med Gornjo Radgono in Ljutomerom je 23 kilometrov. Okvirna ocena dolžine manjkajoče člena te proge, mostu, je tri kilometre v Avstriji in en kilometer v Sloveniji. Ta proga v Sloveniji (oz. v bivši Jugoslaviji) ni v uporabi za potniški promet že vse od leta 1968.
Celotna Radgonska proga je pretežno ravninska in ima številne nezavarovane prehode čez to progo.
Marko Savić
on a mission of reopening cross-border inter-regional railway lines along with building long-distance bicycling path by connecting authorities and economy with sustainable mobility for all, physical & mental health and sports.
:: :: ::
na misiji ponovnega odprtja čezmejnih med-regionalnih železniških linij z zgraditvijo vzdolžnih daljinskih kolesarskih poti prek povezovanja politik in gospodarstva s trajnostno mobilnostjo za vse, fizičnim in javnim zdravjem ter športom.